Menu
 

Ogień

Tradycyjna azjatycka ceramika, na której ostateczny wygląd mają wpływ nie tylko ręce rzemieślnika. Inspirowana naturą, a tworzona przez ogień i popiół. Każdy egzemplarz jest inny, ale jego inność jest nieprzewidywalna. Siła żywiołu odzwierciedlona w naczyniu.

• źródło: beradstudio.com

Derek Wilson

Derek Wilson ustawia swoją pracę pomiędzy rzemieślnictwem a sztuką, do której wykorzystuje porcelanę i kamionkę. Tworzy przedmioty codziennego użytku oraz ceramiczne rzeźby, które mają za zadanie gromadzić wokół siebie ludzi - być socjotwórcze. Obojętne czy mowa jest o misie, kubku czy rzeźbie, prace te mają być funkcjonalne - każda na swój sposób.

• źródło: Darek Wilson

+ więcej

Davda Ceramics

Jo Davda od 18 lat produkuje ręcznie robione naczynia kuchenne. Zaczynała od prostych kształtów misek i talerzy do makaronu. Obecnie robi również większe formy. Jej prace można zobaczyć w wielu książkach kucharskich oraz w ekskluzywnych sklepach na całym świecie. W zastawach stołowych od Brickett Davda najważniejszym elementem jest kolor, którego inspiracją są krajobrazy Wielkiej Brytanii.

• źródło: brickettdavda.com

John Leach

Ceramika Johna Leacha jest bardzo brytyjska w formie i kształcie. Szkliwienie natomiast odnosi się do Japońskich tradycji. Technika i metoda pracy jest przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycją rodzinną. Połączenie tych wszystkich wpływów sprawia, że paradoksalnie wyroby z Muchelney Pottery są bardzo tradycyjne i oryginalne za razem.

• źródło: johnleachpottery.co.uk

+ więcej

Chifen Cheng

Chifen Cheng twórca Designlump, łączy tradycję tworzenia ceramiki z nowoczesnymi technikami i wzornictwem. Kiedyś pracował w przemyśle wzorniczym, tworząc projekty użytkowe na dużą skalę, obecnie skupia się na autorskich, małych formach. Studio, znajdujące się w Montrealu, jest idealnym przykładem współczesnego rzemieślnictwa.

• foto: Stephane Tartelin
• źródło: designlump.com

+ więcej

Koichi Ohara

Krótki film przedstawiający pracę jednego z rzemieślników w Tokonamie, miejsca z długą tradycją wytwarzania ceramiki. Koichi Ohara to człowiek robiący proste, użytkowe przedmioty, w którego pracy nie ma miejsca na ego artysty. Całą energię pochłania wysiłek stworzenia rzeczy trwałej, estetycznej i funkcjonalnej.

• źródło: gemmism.com

Otani Pottery Studio

On tworzy czyste, funkcjonalne naczynia, które jak sam mówi mają być łatwe do mycia i używania. Ona koncentruje się na wzorach i fakturze. Tetsuya i Momoko Otani otworzyli studio ceramiki w 2008 roku. Na jego miejsce wybrali Shigaraki, jedno z miast w Japonii z najdłużej utrzymaną tradycją wytwarzania ceramiki.

• źródło: ootanis.com
+ więcej

Następca Kakiemon

Kakiemon to styl tworzenia i ozdabiania porcelany, który został zapoczątkowany w XVII wieku w Japonii, przez Sakaida Kakiemon. Obecnie porcelana sygnowana tym nazwiskiem jest uważana za najbardziej wyrafinowaną i pożądaną na świecie. Charakteryzuje się kolorowym, finezyjnym i asymetrycznym zdobieniem. Do dziś jest w całości robiona i malowana ręcznie przez potomków Sakaida z prostej linii.

• źródło: submarine.nl