Menu
 

The Ox

Opowieść o mistrzu stolarstwa jest tylko tłem dla historii o człowieku, który nie potrafił się dopasować, lecz pomaga w tym innym. Sam będąc outsiderem przygarnia pod dach swojej pracowni innych, nie pasujących do systemu. Dzięki narracji bohatera filmu- Erica Hollenbecka- dowiadujemy się o jego sile i słabościach oraz o tym kiedy ludzie czynu biorą prysznic.

• źródło: vimeo.com

więcej

Frank Catalfumo

W F&C Shoe nic nie zmieniło się od momentu otwarcia w 1945 roku. Właściciel, Frank Catalfumo, to jednoosobowa historia szewstwa przełomu wieków. W jego pracowni można znaleźć wiele zabytkowych przedmiotów, a z opowieści nauczyć się pokory do pracy. Podróż w czasie, którą oferuje nam reżyser filmu paradoksalnie jest dokumentem o dobrej kondycji rzemieślnictwa w XXI wieku.

• źródło: vimeo.com

więcej

Stephen Zeh

Tylko z  jednego na sto jesionów, można uzyskać na tyle giętkie i wytrzymałe wici, że nadająsię do stworzenia plecionego kosza. Stephen Zeh mieszka i pracuje w Maine, niedaleko Nowego Yorku. Bliskość lasów pozwala mu sprawować pieczę nad swoim produktem od momentu wyboru materiału z jakiego zostanie wykonany, aż do końcowego etapu, czyli sprzedaży. Jak sam mówi, jego kosze są ponadczasowe, a z upływem lat stają się coraz piękniejsze.

• źródło: stephenzeh.com

więcej

Cameron

John Paul porzucając pracę akademicką, postawił wszystko na jedną kartę, inwestując całe oszczędności w winiarnię. Mimo, że pierwszy rok nie należał do udanych, okazało się, że dla Johna los był łaskawszy niż się spodziewał. Dziś, razem z rodziną, produkuje ponad 3 000 butelek wina rocznie i żyje pełnią wiejskiego życia.

• źródło: cameronwines.com

więcej

John Cho Moore

John Cho Moore, projektant i rzemieślnik z San Francisco. Wykonuje ręcznie torby z płótna i bambusa. Zrezygnował z pracy dla przedsiębiorstw, angażujących go jedynie w wąskim zakresie, na rzecz całościowego tworzenia produktu. Jego celem jest robienie ponadczasowych toreb, które z wiekiem stają się coraz lepsze.

• źródło: vimeo.com

więcej

Gin

Breuckelen Distilling - destylarnia ginu i whisky w Brooklynie, w której odbywa się cały proces powstawania alkoholu, od zmielenia ziaren do butelkowania. Alkohol powstaje na bazie produktów ekologicznych, pochodzących od lokalnych producentów, bez sztucznych barwników i dodatków. Brad Estabrooke, założyciel destylarni opowiada w filmie o doskonaleniu rzemiosła i o lekcji jaką można wyciągnąć z każdej porażki.

• źródło: brkdistilling.com
 
więcej

McSwain

W sercu Los Angeles, w garażu przerobionym na pracownię Stephen McSwain spełnia marzenia swoich klientów o posiadaniu spersonifikowanej, jedynej w swoim rodzaju gitary. Tworzy przedmioty, które określa mianem sztuki funkcjonalnej. Każdy, za pomocą rąk Stephena może powołać do życia gitarę swoich marzeń. Instrumenty są takie, jak ich przyszli właściciele, dlatego każdy egzemplarz jest unikalny.

• źródło: mcswainguitars.com
więcej

Sklep z cygarami

W 1974 roku imigrant z Dominikany Don Antonio Martinez otworzył mały sklep w Nowym Jorku, w którym sprzedawał ręcznie walcowane cygara. Trzydzieści osiem lat później jego syn, Jezus, kontynuuje tradycję, prowadząc sklep, w okół którego tworzy się społeczność rzemieślników, w którym praca i zabawa idą w parze.

więcej

Rzemiosło
to sposób realizacji rozsądnej stagnacji